Zabawa karnawałowa! 0

Karnawałowa zabawa sięga swoimi korzeniami aż do średniowiecza. Do Polski tradycja karnawału przywędrowała z Europy Zachodnie. Karnawał rozpoczyna się 6 grudnia, czyli w święto Trzech Króli i kończy się we wtorek przed środą Popielcową.

karnawał w średniowieczu

Karnawałowa zabawa miała służyć nie tylko wybawieniu się przed Wielkim Postem, ale wierzono również, że im wyższe będą skoki podczas tańców, tym wyższe urośnie zboże.

W okresie karnawałowym oprócz hucznych zabaw, w Tłusty Czwartek, który w tym roku wypada 8 lutego, dozwolone było również objadania się pączkami, faworkami i innymi słodkościami.

Zgodnie z tradycją karnawał powiązany był z kultami agrarnymi i płodnością. W średniowieczu okres karnawału nosił nazwę „Święto Głupców”. W okresie tym zapominano o dzielącej ludzi hierarchii. Wszyscy bawili się wspólnie, wspólne zabawy, hulanki, uczty i tańce. Mężczyźni przebierali się w kobiece ubrania, albo zakładali skóry zwierzęce i wydawali zwierzęce odgłosy.

Przebrani w skóry zwierzęce osoby tworzyli korowód i tak przebrani tańczyli po całej wiosce. Tworzono również kukły ze szmat, z którymi następnie tańczono w korowodzie. Jedną z zabaw było wodzenie niedźwiedzia, który miał chronić wieś przed diabłem i nieczystymi siłami.

W okresie karnawału kawalerowie odwiedzali chaty niezamężnych dziewcząt.

Koniec karnawału obwieszczali przebierańcy przebrani za diabła, czarta, śmierć lub babę. Pojawienie się tych przebierańców świadczyło o nadchodzącym Wielkim Poście.

W czasach współczesnych karnawał kojarzy się głównie z pięknymi strojami i maskami, które można zobaczyć w Wenecji oraz z niesamowitą, pełną energii, barw, piór, tańców zabawą w Rio de Janeiro.

karnawał w rio de janeiro

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl